حاضر – هدیه ایران فرودگاه فرودگاه امام خمینی

حاضر – هدیه: ایران فرودگاه فرودگاه امام خمینی آسیا پاسیفیک اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی وزنه غول‌های نفتی آینده کشور عزیزمان ایران سنگین‌تر شد

وزارت نفت با نشانه حمایت از ایجاد شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی و با نشانه انتقال و توسعه فناوری در جریان همکاری شرکت‌های نامبرده با شرکت‌های معتبر خارجی، شرکت

وزنه غول‌های نفتی آینده کشور عزیزمان ایران سنگین‌تر شد

وزنه غول های نفتی آینده کشور عزیزمان ایران سنگین تر شد

عبارات مهم : ایران

وزارت نفت با نشانه حمایت از ایجاد شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی و با نشانه انتقال و توسعه فناوری در جریان همکاری شرکت های نامبرده با شرکت های معتبر خارجی، شرکت های ایرانی حائز توانمندی حداقلی جهت عهده داری وظایف مقرر شرکت های اکتشاف و تولید را مشخص کرده هست. این شرکت ها که تعداد آن ها از ۱۱ به ۱۷ مورد زیاد کردن پیدا کرده، قرار است بدون مالکیت در مخزن، در بهره برداری حضور داشته باشند که می توانند با تجربه ای که طی همکاری با شرکت های بین المللی نفتی کسب می کنند به غول های نفتی آینده کشور عزیزمان ایران تبدیل شوند.

به گزارش ایسنا، پنجم آذرماه سال ۱۳۹۴، شیوه نامه تعیین صلاحیت شرکت های اکتشاف، توسعه و تولید از میدان های نفت و گاز کشور از سوی بیژن زنگنه، وزیر نفت ابلاغ و در آن تصریح شد در شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای تازه بالادستی نفت، آینده نگری شده است است که افزون بر استفاده حداکثری از ظرفیت های سازندگان داخلی جهت تامین تجهیزات و کالاهای مورد نیاز پروژه ها و نیز بهره گیری از ظرفیت های پیمانکاران داخلی جهت اجرای پروژه های نفتی و انجام عملیاتی مانند حفاری و تکمیل چاه ها در دریا و خشکی، از اهرم و امکان امضا و اجرای این نوع از قراردادها جهت تاسیس و تقویت ظرفیتهای مدیریتی و فناوری کشور جهت اجرای پروژه های بزرگ نفتی در حوزه اکتشاف و تولید حداکثر بهره ممکن گرفته شود؛ از این رو تاسیس شرکت های E&P در بندهای متعدد شرایط و الگوی تازه قراردادهای نفتی مورد توجه و اهتمام قرار گرفته است.

وزنه غول‌های نفتی آینده کشور عزیزمان ایران سنگین‌تر شد

در نهایت قرار شد این شرکتها در قالب سه سطح مدل ارزیابی شوند که مدل اولیه، مدل غربالگری، مدل دوم، مدل پیش ارزیابی و مدل سوم، مدل ارزیابی است که بر اساس آن، صلاحیت و توانمندی شرکتهای داوطلب در کارگروه های خاص ای که تعیین شده است هست، بررسی شده است و فهرست نهایی به شرکتهای خارجی معرفی شود.

فراخوان شناسایی و ارزیابی شرکتهای ایرانی متقاضی فعالیت در حوزه اکتشاف و تولید ٢٨ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ اعلام شد و در اواسط تیرماه همان سال وزارت نفت بعد از ارزیابی شرکتهای متقاضی جهت فعالیت در قالب شرکتهای اکتشاف و تولید (E&P)، هشت شرکت را به عنوان شرکتهای ایرانی صاحب صلاحیت در این حوزه تعیین و معرفی کرد.

وزارت نفت با نشانه حمایت از ایجاد شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی و با نشانه انتقال و توسعه فناوری در جریان همکاری شرکت‌های نامبرده با شرکت‌های معتبر خارجی، شرکت

پتروپارس، مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC)، انرژی دانا، توسعه پتروایران، گروه مپنا (شرکت نفت و گاز مپنا)، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، شرکت گسترش و نوسازی صنایع کشور عزیزمان ایران (شرکت مدیریت طرحهای صنعتی ایران) و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) (شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا(، شرکتهایی بودند که به گفته محمدرضا مقدم، معاون سابق وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری و سرپرست معاونت امور مهندسی وزارت نفت توانستند از بین ۳۷ شرکت حد نصاب های مورد نیاز را در ارزیابی های صورت گرفته کسب کنند.

مقدم مجددا ضمن معرفی سه شرکت دیگر به نام های سرمایه گذاری غدیر، شرکت گسترش انرژی پاسارگاد و شرکت پتروگوهر فراساحل کیش اظهار کرد در ماده چهار مدل تازه قراردادی صنعت نفت کشور عزیزمان ایران بر انتقال و ارتقای فناوری در حوزه عملیات بالادستی نفت و اجرای طرحهای بزرگ و توانمندسازی شرکتهای ایرانی جهت اجرای پروژه های بزرگ داخلی و نیز حضور در بازارهای منطقه ای و بین المللی تاکید شده است است که به این منظور، در هر قرارداد بر اساس شرایط، شرکتهای صاحب صلاحیت ایرانی با تایید کارفرما، به عنوان شریک شرکت یا شرکت های معتبر نفتی خارجی حضور دارند و با حضور در فرآیند اجرای قرارداد، امکان انتقال و توسعه دانش فنی و مهارت های مدیریتی و مهندسی مخزن به آنها میسر می شود.

حدود ۶ ماه بعد از معرفی ۱۱ شرکت E&P معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت از تعیین فرصتی مجدد جهت ارائه و تکمیل مدارک و مستندات شرکت های ایرانی خواهان فعالیت در حوزه اکتشاف و تولید خبر داد و اعلام کرد آن دسته از شرکت‎هایی که جهت فعالیت در حوزه اکتشاف و تولید، در فراخوان عمومی اعلام شده است این معاونت در سال ٩٥ شرکت کردند و به دلایلی موفق به کسب حداقل امتیازهای مورد نیاز جهت حضور در فهرست نهایی شرکت‎های ذی صلاح نشده اند، تا آخر اردیهبشت ماه وقت دارند نسبت به تکمیل و ارائه مستندات و مدارک خود اقدام کنند.این تصمیم با نشانه تکمیل فهرست شرکت‎های ایرانی ذیصلاح در زمینه اکتشاف و تولید(E&P)، به کارگیری حداکثری ظرفیت‎های فنی و مهندسی داخل کشور و ایجاد وقت رشد و ارتقاء شرکت‎های ایرانی در حوزه بالادستی صنعت نفت اتخاذ شد.

وزنه غول‌های نفتی آینده کشور عزیزمان ایران سنگین‌تر شد

این معاونت همچنین از پایش و ارزیابی عملکرد شرکت های ایرانی تایید صلاحیت شده است جهت فعالیت در حوزه اکتشاف و تولید خبر داد و اعلام کرد به استناد تکالیف قانونی محوله در قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و با نشانه نظارت بر اجرای مفاد ابلاغیه وزیر نفت درخصوص نحوه تشخیص صلاحیت شرکت‎های ایرانی در حوزه اکتشاف و تولید، ارزشیابی عملکرد شرکت‎های ایرانی تائید صلاحیت شده است به عنوان بخشی از فرآیندهای تقویت و ارتقا توان این شرکت‎ها به خصوص در حوزه های مدیریت و مهندسی مخزن، تامین منابع مالی و مدیریت پروژه ازطریق پایش دوره‎ای، در دستور کار قرار دارد.

به این منظور، ضمن برگزاری جلسات و دریافت و بررسی برنامه های این شرکت‎ها جهت اصلاح شرکت عملیاتی، رویه ها و برنامه کسب و کار به منظور تطابق هرچه زیاد با استانداردها و عالی ترین تجارب جهانی در حوزه اکتشاف و تولید(E&P)، نحوه حرکت شرکت‎ها در مسیر تبدیل شدن به شرکت اکتشاف و تولید پایش و ارزیابی می شود و بر این اساس امکان بازبینی و تجدید نظر در فهرست شرکت‎های ذیصلاح وجود دارد.

وزارت نفت با نشانه حمایت از ایجاد شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی و با نشانه انتقال و توسعه فناوری در جریان همکاری شرکت‌های نامبرده با شرکت‌های معتبر خارجی، شرکت

غلام رضا منوچهری، معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت نیز حدود یک ماه گذشته با اشاره به رشد شرکت های E&P ایرانی تصریح کرد: تاکنون صلاحیت بیش از ۱۲ شرکت E&P ایرانی تایید شده است است که می توانند با عنوان شریک ذیصلاح در کنار شرکت های بین المللی فعالیت کنند حتی چنانچه این شرکت ها صلاحیت داشته باشند وزارت نفت توسعه میدانی را به آنها واگذار می کند و شرکت های ایرانی می توانند شرکت های بین المللی را به عنوان شریک گزینش کنند.

در راستای تعیین فرصتی مجدد جهت ارائه و تکمیل مدارک و مستندات شرکت های ایرانی خواهان فعالیت در حوزه اکتشاف و تولید و پایش و ارزیابی عملکرد شرکت های ایرانی تایید صلاحیت شده است ۶ شرکت صاحب صلاحیت دیگر به مجموع ۱۱ شرکت ایرانی مستعد جهت فعالیت در قالب شرکت های اکتشاف و تولید اضافه شد.

وزنه غول‌های نفتی آینده کشور عزیزمان ایران سنگین‌تر شد

به گفته حبیب‎اله بیطرف، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت جهت شرکت‎های مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران، کیسون، توسعه صنعت کشور عزیزمان ایران افق، شرکت مهندسی و خدمات پارس پتروزاگرس، گلوبال پتروتک کیش و حفاری شمال (هلدینگ انرژی گستر سینا)، مجوز فعالیت به عنوان شرکت ایرانی اکتشاف و تولید (E&P) در ساختار قراردادهای نفتی صادر شده است و به این ترتیب، تعداد شرکت‎های ایرانی دارای مجوز فعالیت در این حوزه به ۱۷ شرکت رسیده است .نام این شش شرکت بعد از ارزیابی‎ها و بررسی اسناد و مدارک واصله به وسیله کارگروه تخصصی، بر اساس مدل سه‎مرحله‎ای تشخیص صلاحیت که با استفاده از استانداردها و عالی ترین تجارب جهانی تدوین شده، اعلام شده است است.

مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران

شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی کشور عزیزمان ایران در زمینه مهندسی، طراحی، ساخت و نصب، تعمیر و اجرای سازه های ثابت و متحرک دریایی از قبیل سکوهای شناور و نیمه شناور دریایی، اسکله ها، خطوط لوله و تأسیسات فراساحلی در صنایع نفت و گاز فعالیت می کند.این شرکت که در سال ۱۳۸۰ تأسیس شد دارای چندین یارد کشتی سازی و سایت های صنعتی و کارخانجات جانبی مرتبط، همچنین مالک ناوگان گسترده ای از کشتی های لوله گذار، شناورهای جرثقیل دار، تجهیزات و ماشین آلات هست. اکثریت سهام این شرکت در اختیار شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت قرار دارد.

ماموریت این شرکت مدیریت، طراحی، تامین کالا، ساخت، تصب و راه اندازی جهت انجام پروژه های “کلید در دست” در قالب پیمانکار عمومی (GC) در بخش انرژی به خاص تاسیسات نفت، گاز و پتروشیمی در دریا و خشکی و سایر بخش های مرتبط است.

کیسون

کیسون یک شرکت شخصی است که خدمات مهندسی و ساخت را در یک تراز جهانی در زمینه طراحی، مدیریت، تدارک و اجرای پروژه های بزرگ و چند نظامه به کارفرمای داخل و خارج از کشور عزیزمان ایران ارائه می دهد.این شرکت طی بیش از یک دهه گذشته بخش مهمی از منابع خود را به حضور راهبردی در بازار جهانی ساخت و ساز تخصیص داده شده است داده است.

کیسون شش بار در سال های ۱۳۷۹،۱۳۷۸،۱۳۶۸،۱۳۸۰،۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ به عنوان صادرکننده نمونه خدمات فنی و مهندسی گزینش شده است است.

توسعه صنعت کشور عزیزمان ایران افق

شرکت توسعه صنعت کشور عزیزمان ایران افق در سال ۱۹۸۷ با همکاری گروه افق و ادگو (Edgo)تاسیس شد. این شرکت از همکاری بین شهرت افق در بخش نفت منطقه خوزستان و آشنایی از صنعت نفت کشور عزیزمان ایران و تجربه ادگو در خدمات میدان نفتی و پروژه های توسعه انرژی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا(منا) سود می برد و با نشانه تبدیل شدن به یک فراهم کننده بخش شخصی بزرگ در زمینه خدمات یک پارچه جهت صنعنت نفت کشور عزیزمان ایران تشکیل شده است است.

انجام امور فنی و مهندسی در زمینه نفت و گاز و تامین کالاهای مورد نیاز صنعت نفت جزو فعالیت های این شرکت محسوب می شود.

شرکت مهندسی و خدمات پارس پتروزاگرس

شرکت مهندسی و خدمات پارس پترو زاگرس به وسیله مدیران و متخصصان شرکت ملی نفت کشور عزیزمان ایران راه اندازی شد. این تیم تجربه گسترده ایی در زمینه های فنی و مدیریتی در رشته های متفاوت صنعت نفت و گاز، مدیریت و مهندسی مخزن، مهندسی تولید، مطالعات زمین شناسی، مطالعهات پتروفیزیک، مهندسی حفاری، عملیات حفاری و… دارد.

گلوبال پتروتک کیش

گلوبال پتروتک کیش یک شرکت شخصی ایرانی با تخصص در زمینه حفاری چاه های نفت و گاز است که فعالیت خود را جهت برآورده کردن نیازهای صنعت نفت و گاز کشور عزیزمان ایران با دو دستگاه حفاری خشکی شروع کرد. در حال حاضر این شرکت علاوه بر دارا بودن دستگاه های ملکی حفاری خشکی و دریایی، دستگاه های استیجاری دیگری را نیز به صورت قرارداد طولانی مدت اجاره در اختیار دارد.

شرکت گلوبال پتروتک کیش با در اختیار داشتن عمده بازار دستگاه های حفاری دریایی در ایران، به عنوان پیمانکار حفاری پیشرو در این کشور، آشنا میشود. تمرکز شرکت بر کارهای اکتشافی و توسعه حفاری، در وهله نخست، استفاده از دستگاه های حفاری کارآ و سالم هست. با توجه به نوع دستگاه حفاری و موقعیت آن، ما توان حفاری تا عمق ۲۴ هزار پا در آب های تا عمق ۳۰۰ پا را داریم.

حفاری شمال (هلدینگ انرژی گستر سینا)

شرکت انرژی گستر سینا به عنوان یکی از شرکت های مادر تخصصی پیشگام در حوزه نفت و گاز، با مأموریت تمرکز یافته بر پاسخگویی به تمامی ابعاد پروژه های بالادستی صنعت نفت و گاز از جمله ارزیابی و توسعه میدان در سال ۱۳۸۶ پا به عرصه وجود گذاشته و در ادامه، فعالیت در کلیه حلقه های زنجیره نفت و گاز را در نشانه قرار داده و در این راستا به بخش میان دستی و پایین دستی زنجیره نیز ورود داشته است .

اکتشاف و لرزه نگاری، حفاری دریایی و خشکی در قالب پیمان های EPD، طراحی، اجراء، بهره برداری و توسعه مجتمع های پالایشگاهی، پترو شیمی، خطوط انتقال نفت و گاز، معادن و فلزات و دیگر صنایع وابسته، پالایش برشهای نفت خام و تولید و عرضه انواع روانکار ها و سیالات خنک کننده و… بااهمیت ترین فعالیت های این شرکت است.

واژه های کلیدی: ایران | فعالیت | ایرانی | مهندسی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs