حاضر – هدیه ایران فرودگاه فرودگاه امام خمینی

حاضر – هدیه: ایران فرودگاه فرودگاه امام خمینی آسیا پاسیفیک اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی اظهارات یونسی راجع به دسترسی احمدی‌نژاد به پرونده‌های سری وزارت اطلاعات،

وزیر اطلاعات دولت اصلاحات راجع به بیانات اخیر خود در مورد پرونده زهرا کاظمی توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: هر لحظه از وزارت اطلاعات دفاع می‌کنم. 

اظهارات یونسی راجع به دسترسی احمدی‌نژاد به پرونده‌های سری وزارت اطلاعات،

اظهارات یونسی راجع به دسترسی احمدی نژاد به پرونده های سری وزارت اطلاعات، حکمیت رهبری در ماجرای زهرا کاظمی، اتهام جاسوسی سیدامامی

عبارات مهم : سیاسی

وزیر اطلاعات دولت اصلاحات راجع به بیانات اخیر خود در مورد پرونده زهرا کاظمی توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: هر لحظه از وزارت اطلاعات دفاع می کنم.

علی یونسی وزیر اطلاعات دولت اصلاحات است وی بعد از استعفاء دری نجف آبادی در جریان قتل های زنجیره ای که بحران های بسیاری را جهت وزرات اطلاعات ایجاد کرده بود با کسب ۲۱۹ رای موافق از مجلس شورای اسلامی چهارمین وزیر اطلاعات کشور عزیزمان ایران بعد از انقلاب شد و تا آخر دولت خاتمی در کابینه حضور داشت.

بعد از به روی کار آمدن دولت های نهم و دهم و از بین بردن اصلاح طلبان از عرصه سیاسی کشور یونسی هم مانند هم قطارانش به دیگر فعالیت ها روی آورد ولی با آمدن دولت تدبیر و امید در سال ۹۲ او بار دیگر در جمع دولتمردان قرار داده شد و در حکمی در ۹ مهر همان سال از سوی حسن روحانی، به عنوان دستیار خاص مدیر جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی منصوب شد.

اظهارات یونسی راجع به دسترسی احمدی‌نژاد به پرونده‌های سری وزارت اطلاعات،

یونسی که این روزها مشاور روحانی در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی است در ارتباط با فوت پرونده زهرا کاظمی در مراحل بازجویی مسائلی را مطرح کرده این بیانات سوالات زیادی را در افکار عمومی به وجود آورده است.

شرح گفت وگوی ایلنا با حجت الاسلام علی یونسی را در ذیل می خوانید:

وزیر اطلاعات دولت اصلاحات راجع به بیانات اخیر خود در مورد پرونده زهرا کاظمی توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: هر لحظه از وزارت اطلاعات دفاع می‌کنم. 

***شما بعد از مدت هاپرونده زن زهرا کاظمی را مطرح کردید. سوالی که بعد از مطرح کردن این مساله پیش آمد این بود که آیا در زمانی که مسئولیت داشتید این مطالب را عنوان نکردید و آیا در این برهه از پرونده زن کاظمی صحبت کردید، عده ای اعتقاد هستند در واقع شما با مطرح کردن این عنوان قصد هشدار به مسئولان را در خصوص بازداشت های اخیر داشتید تا آن وقایع دوباره تکرار نشود؛ آیا این درست است؟

در مصاحبه اخیرم دو مساله را مطرح کردم؛ تعریف جاسوسی و اینکه جاسوسی یک ترساندن است و علیه امنیت ملی شکل می گیرد. باید جهت درک و فهم ترساندن به محیط، شرایط بین المللی، شرایط داخلی و ماهیت ترساندن توجه کرد و اعتقاد هستم این مباحث باید در جای خود تفسیر و تحلیل شود.

بعداز صحبت های اخیر من، دو پرسش که در ذهن کسانی که از پرونده اطلاع نداشتند پیش آمده این هست؛ نخست اینکه آیا در این وقت و موقعیت این صحبت ها مطرح شده است است و دوم اینکه آیا تا به این حد، دیرهنگام از این پرسشها صحبت کرده ام؟ پاسخ این است که قصد من از مطرح کردن مجدد پرونده زن کاظمی در این برهه این بود که از وزارت اطلاعات و جایگاه و ماموریتش دفاع کنم.

اظهارات یونسی راجع به دسترسی احمدی‌نژاد به پرونده‌های سری وزارت اطلاعات،

هر لحظه از وزارت اطلاعات دفاع می کنم

شاید عده ای بگویند چون روزی وزیر این وزارت منزل بوده ام اینچنین طرح عنوان کرده و دفاع می کنم؛ باید بگویم، خیر چنین نیست، من از جایگاه تخصصی هر شرکت صلاحیت دار دفاع می کنم. در تمامی مراحلی که مسئولیت های اجرایی بر عهده داشته ام حتی قبل از این که به وزارت اطلاعات بروم، هر لحظه از آن دفاع کرده ام و در حال حاضر هم این کار را انجام می دهم.

وزیر اطلاعات دولت اصلاحات راجع به بیانات اخیر خود در مورد پرونده زهرا کاظمی توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: هر لحظه از وزارت اطلاعات دفاع می‌کنم. 

وزارت اطلاعات وظیفه حفظ امنیت ملی را بر عهده دارد و باید بگویم این وزارت منزل با یک نگاه تخصصی، حرفه ای، کارشناسانه و دوراندیشانه تاکنون وظیفه و ماموریت هایش را به خوبی انجام داده و خدمات بسیار عظیم و ارزشمندی به کشور کرده است.

جایگاه وزارت اطلاعات کشور عزیزمان ایران در قانون و حتی عموما نهادهای امنیتی در دنیا مشخص است و به عنوان یک تشکیلات نیرومند و حرفه ای که کارش حفظ امنیت و آرامش ملت هست، آشنا می شود. وزارت اطلاعات جزء دولت است ولی وظیفه مهم آن حاکمیتی است و حفظ نظام و امنیت ملی نشانه مهم آن هست، این وزارت منزل در مهار جاسوسی، جاسوسان و تروریست ها تجربه عظیمی دارد که جهت کشور مایه افتخار است و اعتبار بزرگی جهت امنیت ملی محسوب می شود ولی عده ای می خواهند وزارت اطلاعات را تضعیف کنند و یا نادیده بگیرند و در این راه حتی به امنیت ملی جفا می کنند، جهت این که به مقصد خود برسند.

اظهارات یونسی راجع به دسترسی احمدی‌نژاد به پرونده‌های سری وزارت اطلاعات،

***از بیرون نگاهی وجود دارد مبنی بر این که ارگان ها و نهادها با وزارت اطلاعات در مسابقه هستند نه تعامل.نظر شما چیست؟

بطور طبیعی هر لحظه میان ارگان های متفاوت با وظایف مشابه، مسابقه هایی شکل می گیرد و در یک حدی هم البته مورد نیاز و بافایده هست. درهمه جای دنیا هم چنین مسابقه هایی وجود دارد. مهم این است که آن را به درستی مدیریت کنیم. گاهی بعضی مسابقه ها و دعواها شکاف هایی ایجاد می کند که از این شکاف، حریفان و دشمن های سوءاستفاده می کنند و از همان طریق به دولت و یا حکومت ضربه وارد می کنند.

بگذارید مثالی جهت شما بزنم؛ ۱۱ سپتامبر محصول همین شرایط هست، هر لحظه در آمریکا بین نهادهای امنیتی و اطلاعاتی مسابقه وجود داشته و دارد، ضربه هایی که در ۱۱ سپتامبر به امنیت این کشور وارد شد به خاطر همین ناهماهنگی میان نهادهای امنیتی این کشور بود، که بعد از ۱۱ سپتامبر جهت برطرف این مشکل، تغییراتی در ساماندهی و هماهنگی شرکت های اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده صورت گرفت و البته باید همنی جا یادآوری کنم این نکات و ظرایف، در ایران، از بدو تاسیس وزارت اطلاعات رعایت شده است هست. یعنی مسئله مدیریت و هماهنگی بین شرکت های متفاوت امنیتی آینده نگری شده است است.

نمی شود همه اطلاعات کشور را در وزارت اطلاعات متمرکز کرد

حال پرسش پیش می آید که آیا این هماهنگی ضرورت دارد؟ یک پاسخ این است که نمی شود همه اطلاعات کشور را در وزارت اطلاعات جمع آوری و متمرکز کرد. باید گفت مرزبندی دقیقی در کشور ما میان دستگاه های امنیتی وجود دارد، وزارت اطلاعات حق ورود به حیطه نیروهای مسلح را ندارد و وظیفه اش فعالیت امنیتی در خارج از محیط نظامی است و در مقابل، نیروهای نظامی هم حق ورود به حیطه کاری و ماموریت های وزارت اطلاعات را ندارد؛ البته سپاه، ارتش و نیروی انتظامی حق دارند اطلاعات مورد نیاز خود را به دست بیاورند، داشته باشند و از آن ها حفاظت کنند، به این صورت که نیروهای مسلح، هم تشکیلات امنیتی و اطلاعاتی داشته باشند هم قانون به آنها اجازه داده و هم این که وظیفه سازمانی آن هاست و درست هم هست، ولی به هیچ وجه مصلحت نیست یک شرکت غیرنظامی وارد محیط نظامی شود و همین طور شرکت های نظامی نباید وارد حوزه های غیرنظامی شوند. در قانون تاسیس وزارت اطلاعات، در این خصوص آینده نگری های مورد نیاز صورت گرفته هست. لذا اگر همه این نهادها تن به قانون بدهند، هیچ مشکلی ایجاد نمی شود.

نیروهای نظامی نباید وارد کار وزارت اطلاعات شوند

وزیر اطلاعات، مدیر شورای عالی اطلاعات است که به نوعی در حوزه های یکسان با نیروهای مسلح باید هماهنگ باشد نشانه من از طرح این عنوان این بود که نه وزارت اطلاعات باید به خود حق بدهد که وارد محیط های نظامی شود و نه نیروهای نظامی باید وارد کار وزارت اطلاعات شوند ولی گاهی یک مورد یکسان وجود دارد که این اتفاق بسیار می افتد.

***آیا چنین مواردی پیش می آید؟ اگر مواردی یکسان بود چه باید کرد؟

بله، در چنین شرایطی، قانون مسئول هماهنگی اینگونه موارد متداخل را به وزیر اطلاعات داده هست. مواردی وجود دارد که تعدادی از متهمان و مظنونان آنها نظامی و تعدادی دیگرغیرنظامی هستند. در این صورت باید وزارت اطلاعات و نیروهای مسلح با هم هماهنگ باشند که مداخله ای در کار یک دیگر صورت نگیرد. نباید طوری عمل کنیم که در بیرون این فضا ایجاد شود که گویی میان این نهادها ناهماهنگی وجود دارد و آنها بدون ضابطه در کار و ماموریت هم دخالت کرده و ورود می کنند.

سازمان های امنیتی دنیا سوم هنوز با تعاریف گذشته عمل می کنند

اما در کنار این بحث، باید با ایجاد هماهنگی های مورد نیاز و توانمند و به روز کردن کار اطلاعاتی و نهادهای مسئول در این امر، ترساندن را درست شناسایی کنیم و از همان جا به تحلیل اطلاعات و شرایط بپردازیم باید شرایط امروز را فهم و درک کنیم. هنوز هم در دنیا سوم شرکت های امنیتی با توجه به تعاریف گذشته برنامه ریزی می کنند همان چیزهایی که در گذشته ترساندن و محرمانه بوده است را مدنظر قرار می دهند و براساس آن عمل می کنند آن هم در شرایطی که دیگر آن پدیده های قبل، ترساندن به حساب نمی آیند و محرمانه هم نیستند.

در حال حاضر تهدیدهای جدیدی با توجه به شرایط و پیشرفت تکنولوژی به وجود آمده هست. اینترنت و اینترنت و امکانات ارتباطی که در حال حاضر وجود دارد حتما تهدیدهای جدیدی جهت ما ایجاد کرده و می کند؛ همین فضای باز اطلاعاتی بسیاری از موارد را از محیط امنیتی و محرمانه خارج کرده و تهدیدهای جدیدی متوجه ملت ها می کند.

***در مورد پرونده اخیر کارشناسان محیط زیست، آیا با وزارت اطلاعات به عنوان مسئول هماهنگی اطلاعاتی کشور، هماهنگی صورت گرفته است؟ نظر وزارت چیست؟

در این مورد خاص، نمی دانم هماهنگی صورت گرفته یا نه؟ شاید هماهنگ شده است باشد، لذا به طور کلی به خودم اجازه نمی دهم در این مورد اظهارنظر کنم.

اعلام نکردن جزییات پرونده های جاسوسی به وزارت اطلاعات، غیرحرفه ای است

ولی اگر احیانا جاسوسی و تهدیدی صورت گرفته باشد چنان چه به شرکت ذیربط و تخصصی، اعلام نشود، واکنش‌ها غیرحرفه ای محسوب می شود.

***به پرسش مهم و پرونده زن کاظمی بازمی گردیم، سخنان و بیانات شما در چند روز اخیر راجع به این پرونده، بحث ها و تحلیل های زیادی به همراه داشته هست، بفرمایید آیا دیرهنگام این عنوان را مطرح کردید؟

در مورد پرونده مرحومه زهرا کاظمی بعضی ها گفتند که آیا آن موقع صحبت نکرده ایم و سخنان این افراد، مرا به تعجب وامی دارد. مشخص است که آن ها سابقه و تاریخ عنوان را به دقت پیگیری نکرده اند و یا تازه وارد پرسشها سیاسی شده است اند و از تحولات و اتفاقات آن دوره مطلع نیستند یا اطلاعات کامل ندارند. این مساله آن قدر در آن شرایط زمانی، حساسیت پیدا کرد که در جای خودش در دنیا مطرح شد و اخبار مناسبت مذکور در همه جا مطرح بود و موج شدیدی را در داخل و خارج به راه انداخت، تا جایی که روابط کشور عزیزمان ایران و کانادا به تیره و قطع شد. در حال حاضر هم به خاطر همین پرونده رابطه بین دو کشور کشور عزیزمان ایران و کانادا قطع هست. خاطرم می آید که آن وقت بیشترین اطلاع رسانی و بحث در خصوص این پرونده مطرح شد. من بارها در خصوص پرونده زهرا کاظمی مصاحبه هایی را انجام دادم و مجلس هم در این قضیه ورود پیدا کرد و تحقیق و تفحص صورت گرفت و گزارش آن هم اعلام شد. کارها زیادی در جهت پیگیری این پرونده صورت گرفت دولت یک کارگروه تشکیل داد و قوه قضائیه هم افرادی را به اتهام قتل زن کاظمی محاکمه کرد.

نگفتم کسی با مسئولیت قضایی مباشر قتل زهرا کاظمی است

ضمنا بنده در ارتباط با این پرونده هم هیچ کدام از مقام های قضایی وقت را متهم به مباشرت در قتل نکردم و نگفتم که کسی با مسئولیت قضایی، مباشرتا قاتل هست. پرونده هم از نظر قضایی ظاهرا به نوعی پیگیری شده است است.

***شما پیشتر گفته اید که اصرار آقای مرتضوی جهت متهم کردن وزارت اطلاعات به قتل، جهت وزارت بحران ایجاد کرد، در این باره توضیح می دهید؟

در پرونده زهرا کاظمی پیشنهاد حکمیت را به رهبری دادیم

همین طور هست. اصرار وی جهت مقصر جلوه دادن کارشناسان وزارت اطلاعات، در داخل این وزارتخانه بحران ایجاد کرد. جهت اینکه وزارت اطلاعات، خود را در اینجا صددرصد مظلوم می دید و هر مظلومی هم حق دارد از خود دفاع کند. البته پیشتر در این باره و در گفت وگوی دیگری، توضیحات کامل دادم و با استناد به دلایل و روند فوت زهرا کاظمی، و مدارکی که در وزارت موجود هست، گفتم چنین چیزی امکان پذیر نبوده و چنین اتهامی متوجه این نهاد خدمتگزار نیست و بررسی ۳ قاضی عالی رتبه قوه قضاییه نیز به این ابهامات خاتمه داد.

با حکمیت رهبری، وزارت اطلاعات از تهمت مرتضوی تبرئه شد

ما جهت برطرف ابهام، پیشنهاد حکمیت به رهبری دادیم ایشان هم با این پیشنهاد موافقت کردند و قضات ماموریت یافته هم بررسی های کافی انجام دادند و نهایتا گزارشی مبنی بر مبرا بودن وزارت اطلاعات از تهمتی که مرتضوی بر آن اصرار داشت، ارائه و وزارت تبرئه شد.

جناب آقای یونسی، این روزها در عرصه سیاسی کشور، بحث هایی هم در زمینه گفت وگوی ملی مطرح می شود با توجه به شرایط فعلی کشور اجرایی شدن این امر چقدر مورد نیاز و شدنی است و دولت و جریان های سیاسی چگونه می توانند سازوکار این گفت وگو را فراهم کنند؟

گفت وگوی ملی به عنوان یک مطالبه عمومی و خواست مردم، مکرر از سوی جریان های سیاسی به خصوص اصلاح طلبان تاکنون مطرح شده است و دولت هم حمایت کرده هست، این گفت وگو جزء شعارهای مهم آقای روحانی در دوران انتخابات بوده است ولی تعریف دقیقی تاکنون از آن نشده که این گفت وگوی ملی چیست؟ برداشت من این است که ما عملا بخش های مهمی از گفت وگوی ملی را در سطوح بالایی انجام داده ایم؛ مانند انتخابات. انتخابات عالی ترین مظهر گفت وگوی ملی است که همه شاخصه های گفت وگوی ملی را با خود دارد.

بعد از انتخابات، منتخبان، حامیانشان را فراموش می کنند و صدا و سیما به سیاسی نگاه غیرملی، بازمی گردد

در هر گوشه ای از این مملکت مردم هنگام انتخابات با یکدیگر به بحث و تبادل نظر می پردازند، در دانشگاه ها دانشجویان مناظره می کنند و جریان های حزبی در محافل سیاسی با یکدیگر به گفت وگو می نشینند و در نهایت همه مردم نظر خود را با یک برگه رای اعلام می کنند و البته رسانه ملی، از امکانات وسیعی که در اختیار دارد، این گفت وگوی ملی را در دوره انتخابات، نسبتا آزادانه منعکس می کند. اگر چه متاسفانه بعد از انتخابات، ناگهان و به یک باره، همه هیجان های انتخاباتی و رقابتی، فروکش می کند. در اینجا اشکالی وجود دارد که بعد از خروج از فضای انتخاباتی، گروه های سیاسی و جریان ها، گفت وگو را رها می کنند، احزاب به دنبال کار خود می روند ولی کسانی که رای می آورند، حامیان خودشان را فراموش می کنند و از یاد می برند. صدا و سیما هم دوباره به سیاست قبلی خود، یعنی یکجانبه گرایی و نگاه غیرملی، بازمی گردد. نهایتا دولت ها هم حامیان خود را فراموش کرده و رها می کنند.

جای رسانه ملی در ترویج گفت وگوی ملی بسیار خالی است

البته از آن سو، گفت وگو در دانشگاه ها تاحدودی زنده مانده و انجام می گیرد و اگر چنانچه به کرسی های آزاداندیشی توجه بیشتری می شد می توانستیم این مهم یعنی گفتمان گفت و گو را نهادینه کرده و پیش ببریم.

مرحوم آیت الله هاشمی، بسیار اصرار داشتند که کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها تقویت شود و تا حدی هم در دانشگاه آزاد، آن را راه اندازی کردند. خود من، دو سال، در دانشگاه آزاد، با مرحوم آیت الله هاشمی، در این زمینه همکاری کردم. بار دیگر باید تاکید کنم، آن سازمانی که جایش در ترویج گفت وگوی ملی بسیار خالی است رسانه ملی است و این رسانه ضرورتا باید همگانی باشد و از کار رسانه ای یک سویه و یک جانبه دور شود.

اما در کلان موضوع، معتقدم، به جای گفت و گو، تلاش جهت ناکارآمد نشان دادن دولت، که نهایتا به تبلیغ ناکارآمدی علیه نظام مبدل می شود نتیجه اش ناامیدی عمومی در جامعه و تبدیل شدن اعتراض های کوچک و مطالبات قابل تحقق، از طریق حرکت های مدنی و تبدیل شددن آن، به آشوب وسیع وغیرمدنی هست. لذا باید از فراهم کردن چنین بسترهایی به شدت پرهیز کرده و حتی در مقام انتقاد و نقد دولت، به پرسشها نگاه ملی داشته باشیم. درعین حال، اگر ما حق اعتراض و انتقاد مدنی و منطقی، به مردم بدهیمو هر چیزی در جایگاه خود قرار بگیرد دیگر هر اعتراض مدنی کوچک و حتی بزرگی موجب ایجاد نگرانی نخواهد شد و از هر اعتراض به عنوان یک وقت جهت حل پرسشها کشور بهره خواهیم برد.

مدیریت اقلیت ها و فرقه ها، باید بر اساس جذب حداکثری، صورت بگیرد

برای نمونه، در مورد بحث دراویش، که قبلا مفصل در رسانه های دیگر در این باره توضیح و تحلیل ارائه کرده ام، اضافه می کنم که جریان دراویش مانند همه فرقه ها و مذاهب و اقلیت های مذهبی و دینی و قومی، در کشور عزیزمان ایران یک وقت عالی جهت همگرایی و انسجام ملی و تحکیم زیاد امنیت ملی هستند، مشروط به اینکه، همه آنها را همانند اعضای یک پیکر و خانواده بزرگ ایرانی و ایران، بدانیم و هیچگونه تبعیض و تضییقی روا نداریم.

مدیریت این اقلیت ها و فرق، باید بر اساس حداکثر جذب، صورت بگیرد و از حقوق شهروندی آنان حفاظت شود والبته اجازه هم داده نشود که بیگانگان و گروه های معاند و افراطی داخلی و خارجی در میان آنها نفوذ کرده و از آنان به عنوان ابزاری جهت اهداف خود استفاده کنند و همچنین نباید، بهانه بدست مخالفان و دشمن های پیشرفت و توسعه و امنیت ایران، که به ظاهر به عنوان دلسوز و مدافع حقوق این بخش از اقشار جامعه ایرانی، تبلیغ می کنند، داد.

اجمالا تاکنون هم به همین صورت عمل شده است و نظام مانع تحقق اهداف دشمن های و مخالفان شده است است و سران و رهبران این فرقه ها و اقلیت های ایرانی با جمهوری اسلامی به عنوان یک ایرانی علاقه مند به پیشرفت کشور، همکاری داشته اند در حالی که در عین حال، اندک افراد تندرو و افراطی در میان اینان وجود داشته و یا افراطیون مذهبی متعصب، بر آنها فشار و تضییقاتی روا داشته اند که باید همواره با این آسیب رسانان به وحدت و انسجام ملی، برخورد مورد نیاز صورت پذیرد.

می شد با تدبیر از اتفاق خیابان پاسداران جلوگیری کرد

حادثه اخیر و تلخ پاسداران، به هیچ وجه قابل توجیه نیست و نتیجه هرچه بود، تنها به آرزوی دشمن های جمهوری اسلامی کمک کرد به شکلی که یا تحمیلی در سایه نفوذ دشمن، در میان آنان بود و یا متاسفانه تسلیم شدن در برابر تعصبات بعضی از افراطیون داخلی بود که می شد با تدبیر از این اتفاق جلوگیری کرد ، همانگونه که تاکنون در موارد مشابه زیادی، پیشگیری، به نفع امنیت و منافع ملی صورت پذیرفته است.

امیدوارم، که این اتفاق تلخ، دو نتیجه با خود داشته باشد، اول اینکه این فرقه و فرقه های مشابه آن، در مدیریت داخلی خود و پیروانشان، تجدیدنظر اصلاحی کنند واجازه ندهند عنصرهای جاهل و افراطی بر روند فعالیت های آنها تاثیر بگذارند و دوم آنکه جمهوری اسلامی با تاکید بر سیاست تسامح و بردباری مذهبی گذشته خود، روش مدیریت این اقلیت ها و هموطنان ایرانی را تببین کنند.

***شما در سخنان خود اشاره کردید که در وقت انتخابات گفت وگو صورت می گیرد و کاندیداها با احزاب و افراد صاحب نظر وارد گفتمان می شوند، ولی بعد از انتخابات، و استقرار دولت، برنده های انتخابات، حامیان خود را فراموش می کنند. مشخصا واکنش‌ها دولت فعلی با آقای خاتمی و اصلاح طلبان منظور ماست. آیا چنین می شود؟

روحانی ناچار است مظلومانه به خاطر منافع ملی سکوت اختیار کند

در اینکه دولت نتوانسته با جریان های حامی خود ارتباط مناسب تر برقرار کند، کاملا حق با شماست. انتظار اصلاح طلبان هم از دولت تدبیر و امید، درست و منطقی است ولی باید در نظر داشته باشیم اختیارات آقای روحانی محدود است و به لحاظ ساختاری و اختیارات و واقعیت های موجود، این امکان جهت فراهم کردن بستر مورد نیاز جهت تحقق همه مطالبات فراهم نمی شود و لذا ایشان ناچار است مظلومانه به خاطر منافع ملی سکوت اختیار کند.

هیچ عنصر افراطی در دولت فعلی نیست

این را نه تنها بنده بلکه دیگرانی قبلا هم گفته اند که ساختار دولت کنونی، ضعف هایی در حوزه اطلاع رسانی و تیم رسانه ای خود، و همچنین، نارسایی هایی در ارتباط زیاد با صاحب نظران و حامیان خود داشته و این قابل انکار نیست ولی معتقدم، دولت، با توجه به شرایط، در تشکیل کابینه عملکرد نسبتا قابل قبولی داشته هست. همه شاهد هستند که هیچ عنصر افراطی در دولت نیست. وزرا و هیات دولت را اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل تشکیل داده اند.

روحانی هم طور طبیعی با خاتمی به دیدار داشته است

آقای روحانی هم با آقای خاتمی به طور طبیعی دیدار داشته است و از طرفی هم ایشان و هم شخص معاون اول دیدارهایی را با صاحب نظران داشته و دارند، آقای جهانگیری با اصلاح طلبان دیدار و تماس دارد و روزی نیست که این ارتباط وجود نداشته باشد.

روحانی پیشتر تا این حد اصلاح طلب نبود ولی امروز از هر اصلاح طلبی اصلاح طلب تر است

امروز همه شاهد هستند که بعضی از اصولگرایان معتدل که تعدادی از آنان در دولت هم حضور دارند به خاطر سختگیری، تنگ نظری و واقعیت های داخل جامعه و جهان، به سمت گفتمان اصلاح طلبی گرایش پیدا کرده اند؛ خودِ آقای روحانی نمونه ای از آنهاست. ایشان پیشتر تا این حد اصلاح طلب نبود ولی امروز می بینیم از هر اصلاح طلبی اصلاح طلب تر هست. ایشان نظرات اصلاح طلبانه در حوزه های متفاوت نظری و عملی و اخیرا در مورد علوم انسانی، بیان کردند، که کمتر شخصیتی به وضوح و شجاعانه، مانند ایشان مطرح کرده است.

وضعیت محصوران نسبت به قبل بهتر شده است است

در ارتباط با برطرف محدودیت بعضی از شخصیت های سیاسی هم که پرسیدید باید بگویم که مدیر جمهور همانطوری که بارها در تبلیغات انتخاباتی هم اعلام کرد تلاش خود را به طور جد معمول خواهند کرد و این طورهم عمل کردند. امروز می توان گفت که اوضاع راجع به این افراد نسبت به قبل بهتر بوده و محدودیت ها دیگر به آن صورت، سختگیرانه نیست و نسبت به گذشته بهتر شده است هست. دولت هم درصدد است تا پرسشها را رفته رفته از میان بردارد و ما هم امیدوار به حصول نتیجه مورد انتظار رای دهندگان به آقای دکتر روحان هستیم.

***یعنی شما تایید نمی کنید که تا عید نوروز حصر از میان برداشته شود؟ آقای مطهری گفته اند که قبل از عید حصر برطرف می شود.

شاید تا سال آینده دیگر محدودیتی، کشور و سیاسیون را زحمت ندهد

در مورد آنچه آقای مطهری گفته اند اطلاع ندارم ولی این را می دانیم که محدودیت ها رو به آخر است.

اگر این فرآیند با تدبیر ادامه پیدا کند شاید تا سال آینده دیگر چنین مشکلاتی، کشور و سیاسیون را زحمت ندهد و اساسا اعتقاد دارم که برطرف حصر مشکلی جهت کشور ایجاد نمی کند.

این روزها شاهد هستیم که آقای احمدی نژاد به رهبری نامه نوشته و بحث مهندسی انتخابات را پیش کشیده هست. نظر شما در این باره چیست؟

احمدی نژاد هیچ گاه از توهم خلاصی ندارد

احمدی نژاد با زرنگی در حال پاک کردن چالش ها و پرونده های گذشته و تاریخی است که خود عامل ایجاد آن بوده و به این ترتیب، می خواهد فرافکنی و مظلومنمایی کرده و خود را به عنوان محور اپوزوسیون، در برابر نهادهای حکومتی و قوا نشان دهد. احمدی نژاد خود مسئول برگزاری دو انتخابات و ناظر و شاهد بر چندین انتخابات بوده است بحث مهم این هست، که او مشکلاتی ایجاد کرده که یا دیگر قابل حل شدن نیست، و یا کشور باید هزینه های سنگینی جهت عبور از این پرسشها پرداخت کند. بخش قابل توجه مشکلاتی که امروز در کشور وجود دارد، محصول کار دولت وی است و احمدی نژاد هم خود فهمیده که مسئول انسداد و بن بست هایی است که در کشور وجود دارد، و امروز می خواهد خود را آن از شرایط خلاص کند. این نظر آقای باهنر درست بود که گفت آقای احمدی نژاد دچار یک توهم استو این فرد هیچ گاه از توهم خلاصی ندارد.

احمدی نژاد یک جریان نیست بلکه یک پدیده است

معتقدم احمدی نژاد یک جریان نیست بلکه یک پدیده هست، پدیده استثنایی که به وجود آمد. او نه فرقه است و نه جریان، شاید فهمیده است که جهت اینکه در صحنه سیاسی باقی بماند باید خود را به گونه های متفاوت مطرح کند. کافی است که رسانه ها و سیاسیون او را به حال خود بگذارند و از مطرح کردن او خودداری کنند. در این صورت قطعا فراموش می شود. او به دنبال ایجاد جنجال است و خواسته اش این است که قوه قضائیه با او برخورد کند و محدود شود.

البته نظر و پاسخ من، راجع به ادعای مهندسی انتخابات، که احمدی نژاد، مطرح می کند و پیشتر و در زمانی که خود، ۸ سال رییس دولت بود و کوچکترین اشاره به آن نداشت، به پاسخ هوشمندانه سخنگوی شورای نگهبان نزدیک است و شما را به تصویر العمل و پاسخ و تصویر العمل اخیر وی به بیانات احمدی نژاد ارجاع می دهم.

گفته می شود با احمدی نژاد به این علت برخورد نمی شود که مدارکی از وزارت اطلاعات در زمانی که مدیر جمهور بوده با خود دارد و به همین علت است که تحمل می شود. نظر شما چیست؟

به لحظ فنی امکان ندارد احمدی نژاد مدارکی را از وزارت اطلاعات برداشته باشد

خیر، چنین تحلیلی را قبول ندارم. من که وزیر اطلاعات بوده ام، می دانم که به لحظ فنی و ساختاری در وزارت اطلاعات، چنین امکانی وجود ندارد ولی در هر صورت، رییس دولت، به میزانی که رییس دولت و کابینه هست، دسترسی به اسناد بکلی سری در محدوده خود دارد و در دسترس اش است.

همه اطلاعات سری در وزارت اطلاعات خلاصه نمی شود

من در مورد اسناد در دسترس او، چیزی نمی دانم، ولی از آن طرف هم نمی دانیم ایشان به دنبال چیست؟ بطور کلی، اولا همه اطلاعات سری در وزارت اطلاعات خلاصه نمی شود و بسیاری شرکت های اطلاعاتی دیگری هم هستند که اطلاعات سری در اختیار دارند، من جمله نهاد ریاست جمهوری و شخص رییس جمهور به عنوان عالی ترین مقام اجرایی و رییس شورای عالی امنیت ملی است که در تصمیمات کلان، دارای مسئولیت بوده و اسناد آن را هم در اختیار داشته است.

* در چند هفته اخیر شاهد پدیده ای در میان بعضی از زنان و دختران معترض حجاب بودیم، برخورد حاکمیت را چگونه دیدید؟

نباید اعتراض به حجاب را تبدیل به یک بحث سیاسی کنیم

این حرکت ها نباید تبدیل به یک بحث سیاسی شود و باید به عنوان یک پدیده اجتماعی مورد توجه قرار گرفته و دیده شود. باید با آن هوشمندانه برخورد کرد و نباید تبدیل به چالش کرد .

واژه های کلیدی: سیاسی | پرونده | اطلاعات | سیاسیون | اطلاعات | انتخابات | اصلاح طلب | وزارت دفاع | وزارت کشور | اصلاح طلبان | وزیر اطلاعات

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs